24 sty Brak komentarzy admin Gym , ,

Wielu z nas w swoim czasie wolnym lubi odpoczywać. Najczęściej przesiadujemy przed komputerem albo telewizorem, jedziemy samochodem na zakupy do centrum handlowego, lub ostatecznie siedzimy w kinie lub teatrze. Niestety, taki tryb życia prowadzi do różnych problemów zdrowotnych po dłuższym czasie. Aby organizm funkcjonował sprawnie potrzebuje ruchu. Dobra jest jakakolwiek aktywność fizyczna, a stosunkowo modne i popularne w ostatnich latach stało się bieganie.
Biegać każdy jest w stanie. Nie potrzebujemy do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy kupić sobie wygodne obuwie i już możemy zażywać tej formy aktywności fizycznej. W opozycji do np. jazdy rowerem lub na wrotkach, nie potrzebujemy najpierw kupować drogiego sprzętu. Niemniej jednak nie należy oszczędzać na butach biegowych. Dobrze jest wziąć te z wyższej półki, nie tylko ze względu na komfort użytkowania. Niezwykle istotna jest ochrona stawów kolanowych i okolic kostki. Prawidłowa amortyzacja w biegowych butach jest tutaj kluczem do sukcesu.
Zawsze pamiętajmy również, że aktywność fizyczną należy rozsądnie dawkować, zwłaszcza na początku. Nie próbujmy w pierwszych tygodniach stylizować się maratończyków, bo zakończy się to przetrenowaniem i szybkim zniechęceniem do dalszego uprawiania tego pięknego sportu. Szczególnie jeżeli wcześniej prowadziliśmy siedzący tryb życia, podejmujmy aktywność fizyczną powoli, etapami. Unikniemy dzięki temu nie tylko przetrenowania, ale także potencjalnych urazów.